بشنو و باور نکن داستان و ریشه تاریخی ضرب‌المثل

بشنو و باور نکن

اغلب اوقات کسانی هستند که وعده حرف‌ها و کارهایی را به ما می دهند که بعد ها میبینیم نه تنها وعده سرخرمن بوده بلکه حرفشان هم نیز هیچ ارزشی نداشته و فقط یک وعده برای رفع خواسته های خود بوده در اینجا ریشه تاریخی ضرب المثل جالبی به نام بشنو اما باور نکن را می خوانید که این گفته را به اثبات می رساند.

بشنو و باور نکن

در زمان های دور، مرد خسیسی زندگی می کرد. او تعدادی شیشه برای پنجره های خانه اش سفارش داده بود . شیشه بر ، شیشه ها را درون صندوقی گذاشت و به مرد گفت باربری را صداکن تا این صندوق را به خانه ات ببرد من هم عصر برای نصب شیشه ها می آیم .

از آنجا که مرد خسیس بود ، چند باربر را صدا کرد ولی سر قیمت با آنها به توافق نرسید. چشمش به مرد جوانی افتاد ، به او گفت اگر این صندوق را برایم به خانه ببری ، سه نصیحت به تو خواهم کرد که در زندگی بدردت خواهد خورد.

بشنو و باور نکن


 
باربر جوان که تازه به شهر آمده بود، سخنان مرد خسیس را قبول کرد. باربر صندوق را بر روی دوشش گذاشت. و به طرف منزل مرد راه افتاد.
کمی که راه رفتند، باربر گفت :بهتر است در بین راه یکی یکی سخنانت را بگوئی.
مرد خسیس کمی فکر کرد. نزدیک ظهر بود و او خیلی گرسنه بود. به باربر گفت :اول آنکه سیری بهتر از گرسنگی است و اگر کسی به تو گفت گرسنگی بهتر از سیری است ، بشنو و باور مکن.
باربر از شنیدن این سخن ناراحت شد زیرا هر بچه ای این مطلب را می دانست . ولی فکر کرد شاید بقیه نصیحتها بهتر از این باشد.


 
همینطور به راه ادامه دادند تا اینکه بیشتر از نصف راه  را سپری کردند. باربر پرسید:خوب نصیحت دومت چه است؟
مرد که چیزی به ذهنش نمی رسید پیش خود فکر کرد کاش چهارپایی داشتم و بدون دردسر بارم را به منزل می بردم . یکباره چیزی به ذهنش رسید و گفت :بله پسرم نصیحت دوم این  است، اگر گفتند پیاده رفتن از سواره رفتن بهتر است، بشنو و باور مکن.
باربر خیلی ناراحت شد و فکر کرد، نکند این مرد مرا سر کار گذاشته ولی باز هم چیزی نگفت.

بشنو و باور نکن


دیگر نزدیک منزل رسیده بودند که باربر گفت: خوب نصیحت سومت را بگو، امیدوارم این یکی بهتر از بقیه باشد. مرد از اینکه بارهایش را مجانی به خانه رسانده بود خوشحال بود. و به مرد گفت: اگر کسی گفت باربری بهتر از تو وجود دارد ، بشنو و باور مکن.
مرد باربر خیلی عصبانی شد و فکر کرد باید این مرد را ادب کند بنابراین هنگامی که می خواست صندوق را روی زمین بگذارد آنرا ول کرد و صندوق با شدت به زمین خورد، بعد رو کرد به مرد خسیس و گفت:  اگر کسی گفت که شیشه های این صندوق سالم است، بشنو و باور مکن. 
از آن پس، وقتی کسی حرف بیهوده می زند. تا دیگران را فریب دهد. یا سرشان را گرم کند، گفته می شود که بشنو و باور مکن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست