مولانا در جهان جدید داستان و داستان‌سرایی (1)

مولانا در جهان جدید

لینک مولانا در جهان جدید داستان و داستان‌سرایی (۲)

لینک مولانا در جهان جدید داستان و داستان‌سرایی (۳)

لینک مولانا در جهان جدید داستان و داستان‌سرایی (۴)

ای برادر! قصه چون پیمانه‌ایست

معنی اندر وی مثال دانه‌ایست

دانه‌ی معنی بگیرد مرد عقل

ننگرد پیمانه را گر گشت نقل.

دفتر دوم مثنوی معنوی

داستان و داستان‌سرایی.

اگر بخواهیم از سابقه‌ی داستان در زندگی بشر سخن بگوییم، تاریخ ادبیات به صورت مکتوب و مدون در برابر چشم ماست. و آثاری مثل کلیله و دمنه و بسیاری آثار برجسته‌ی دیگر را معرفی می‌کند.
اما پیش از آن به تاریخ پیش‌ از تاریخ داستان در زندگی بشر برمی‌خوریم. یعنی دورانی که انسان‌ از داستان برای کاربرد‌های مختلفی بهره می‌برده بدون آن که تاریخ، این رویدادها را مکتوب کرده باشد. این یعنی سابقه‌ی داستان و داستان‌سرایی احتمالا با سابقه‌ی استفاده‌ی انسان از ابزاری به نام زبان هم‌زمان است.
از سرگرمی گرفته تا انتقال تجربه و لذت بردن از همنشینی با عزیزان هدف کسانی بوده که به صورت طبیعی این داستان‌ها را می‌ساخته‌اند. و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌کردند.

مولانا در جهان جدید.


به هر صورت بخش بزرگی از تاریخ زندگی، تجربیات و اندیشه‌های انسان به صورت داستان از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.
این موضوع همواره در طول تاریخ زندگی بشر ادامه داشته است. و انسان‌ها به دلایل مختلف داستان ‌ها را می‌ساختند. و از آن‎‌ها برای منظور‌های مختلف(التذاذ، انتقال تجربیات و دانش) استفاده می‌کردند. خلاصه این که این ابزار و امکان یعنی داستان بزرگتر و پرکاربردتر از آن بود که عرفا از آن صرف نظر کنند. لذا آثار عرفای بزرگ ما مانند سنایی، عطار که پیشینیان مولانا هستند پر است. از داستان‌هایی که می‌توانست معنای رفیعی که این بزرگان در اندیشه و دل داشته‌اند را به مخاطبین آن‌ها منتقل کند.

به همین دلیل مولانا هم در این راستا سرمایه گذاری فراوانی کرده است. و از شیوه‌ی داستان برای بیان نکات عرفانی بسیار بهره برده است. او حتی در دیوان غزلیات خود یعنی دیوان شمس هم بر خلاف عرف معمول و روال عادی غزلسرایی از داستان استفاده کرده است.

با تشکر از خانم فائزه پورعلی که شرایط تشکیل این جلسات را فراهم کردند.

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • حمیده حسین زاده
    25 مرداد 1400 10:39

    تشکر از استاد گرامی نکته بسیارمهم تاثیر داستان در زندگی ما انسانها که بسیاری خواهد بود و مارا به نوعی هم ذات پنداری میدارد و درگیر میکند تابه پیام داستان برسیم نکته بعدی مساله تحول است که گاه برای انسانهای آگاه اتفاق افتاده و مسیر زندگی آنان را تغییر داده که این تغییر صرفا ظاهری نبوده و گاه از درون به ما آگاهی داده ودیگر ما به یک بینش میرسیم که دیگران هر لحظه بر رویمان تاثیر گذار نخواهند بود و قدرت تشخیص پیدا می کنیم.

    پاسخ
  • […] داستان و داستان &#1662… […]

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست